112 punktów na Nowy Rok! Koszykarze gromią Niwę

05-01-2015|13:15:02|Autor: Michał Filarski|fot. Maciej Wadowski

Mocne otwarcie roku w wykonaniu koszykarzy AZS-u Politechniki Świętokrzyskiej Galerii Echo - na własnym parkiecie rozbili Niwę Oświęcim różnicą aż 58 oczek i udanie zrewanżowali się za porażkę w pierwszej rundzie. Kielczanie pozostają liderem rozgrywek.

a

- Spodziewaliśmy się trochę innego meczu, ponieważ drużyna z Oświęcimia wygrała z nami w pierwszej rundzie jako jedyna. Do Kielc przyjechali jednak trochę osłabieni i nie mieliśmy problemów z wygraną - komentował po meczu jego przebieg kapitan drużyny Szymon Rzońca, który zagrał dziś pomimo choroby. - Właściwie jestem w jej trakcie, ale chciałem pomóc chłopakom. Siłowo było ok. Myślę, że w następnym meczu będzie już w pełnej dyspozycji - dodał.

Kapitan w meczu z Niwą nie musiał dawać z siebie wszystkiego, ponieważ wyręczali go niezwykle skuteczni koledzy. Od samego początku kielczanie narzucili swój styl gry, agresywną obronę i kontry, które napędzał Alan Jaworski i podaniami przez całe boisko Robert Łuczyński. Center Politechniki był tego dnia wyjątkowo aktywny i bardzo skuteczny - trafiał niemal z każdej pozycji. Zabrakło chyba tylko celnej trójki... Ciekawe, czy powodem była obecność w szeregach rywali doświadczonego Łukasza Pająka. W poprzednim sezonie obaj panowie toczyli boje na turnieju w Wieliczce i tam również Łuczyński nie dał pograć Pająkowi. Po pierwszej kwarcie było 32:8 i wynik meczu był praktycznie przesądzony, dzięki czemu na parkiecie mogli pojawić się Ci, którzy zwykle grają mniej.

I nie zawiedli oczekiwań licznie zgromadzonej publiczności, która co chwilę oklaskiwała kolejne skutecznie akcje akademików. Pod koniec drugiej kwarty duży aplauz zyskał Łukasz Pawlak. 18 letni wychowanek MKK Kielce zdobył w przeciągu dwóch minut aż dziewięć punktów z rzędu ustalając wynik do przerwy na 59:24. W drugiej połowie z dobrej strony pokazał się kolejny osiemnastolatek Hubert Ciepliński. - Trzeba się tylko z tego cieszyć. Młodzi grali dzisiaj z przeciwnikami jak równy z równym, narzucali sporo punktów, pokazali, że na nich również warto stawiać - podsumował występ młodszych kolegów Szymek Rzońca.

Po raz pierwszy w tym sezonie na parkiecie pojawił się też powracający po kontuzji Mirosław Klamka. I on również miał swoje minuty, kiedy trzy razy w jednej akcji zablokował graczy Niwy. Emocji nie było, ale była efektowna ofensywna koszykówka w wykonaniu kielczan, którzy po raz pierwszy w tym sezonie przekroczyli granicę 100 punktów. Ten symboliczny setny punkt zdobył najmłodszy w drużynie Hubert Ciepliński, wzbudzając duży aplauz obserwujących mecz z ławki rezerwowych bardziej doświadczonych kolegów.  - Hubert powinien przygotować dla drużyny jakąś małą niespodziankę  - mówił z uśmiechem kapitan zespołu Szymon Rzońca.

Ostatecznie kielczanie zwyciężyli Niwę 112:54. W meczu punktowali wszyscy, a aż siedmiu kielczan zaliczyło dwucyfrową zdobycz punktową. Dzięki temu zwycięstwu kielczanie umocnili się na prowadzeniu w lidze. Kolejny mecz rozegrają w przyszły weekend w Limanowej, natomiast do własnej hali powrócą za dwa tygodnie na mecz z Regisem Wieliczka.

Zobacz galerię zdjęć z meczu!

AZS PŚk-Galeria Echo Kielce - Niwa Oświęcim 112:54 (32:8, 27:16, 29:20, 24:10)

AZS PŚk: Busz 17(3x3), Łuczyński 14, Jaworski 13, Rzońca 11, Bacik 10(1x3) oraz Borowicki 16(2x3), Pawlak 13, Ciepliński 8(1x3), Banasik 4, Paluch 4, Klamka 2.