Strona główna | Mapa strony | Kontakt

:: Aktualności

Studenci jednak lepsi od licealistów...

jaBez niespodzianki zakończył się pierwszy Turniej Koszykówki „Przez Sport... na Politechnikę". Najlepsi okazali się... najstarsi - studenci w finale pokonali VI LO im. J. Słowackiego 58:49. MVP turnieju wybrany został Alan Jaworski z Politechniki.

Turniej, który w zamierzeniu ma promować koszykówkę, AZS oraz Politechnikę Świętokrzyską przyciągnął na trybuny hali sportowej Politechniki sporą liczbę kibiców. Wyróżniali się przedstawiciele I LO im. S. Żeromskiego - koszykarzom kibicowała m.in. reprezentacja koszykarek tego zasłużonego kieleckiego liceum. I to właśnie popularny „Żerom" rozpoczął sportowe zmagania od pojedynku z gospodarzami - drużyną AZS-u PŚk. Jednak zanim pierwsza piłka poszła w górę, turniej krótką przemową rozpoczęła Prorektor ds. studenckich prof. Zdzisława Owsiak, a występami tanecznymi uraczyła nas grupa tancerzy-studentów. Po oficjalnym rozpoczęciu mogliśmy przystąpić do rywalizacji.

Ta była zaskakująco wyrównana -  drużyna licealistów prowadzona przez Szymona Żaba-Żabińskiego długo utrzymywała równy poziom i wynik oscylował w granicach remisu. Dodatkowo na koniec pierwszej połowy za trzy punkty, niemal z połowy boiska trafił Bartosz Furtak. Studenci napędzani przez Alana Jaworskiego i Huberta Banasika odskoczyli w trzeciej kwarcie. Przewaga sięgała już prawie dwudziestu punktów i trener PŚk Stanisław Dudzik wpuścił na boisko rezerwowych. „Żerom" zwietrzył swoją szansę i głównie za sprawą niezwykle skutecznego Macieja Pietrzczyka rozpoczął szaleńcza pogoń. Na minutę do końca przewaga stopniała do czterech punktów, jednak ambitnym licealistom zabrakło już czasu i pierwszym finalistą była Politechnika. Mecz pokazał jednak, że żaden pojedynek w tym turnieju nie będzie dla akademików łatwy...km

W drugim półfinale zmierzył się ze sobą zespoły VI LO im. J. Słowackiego oraz ZSI im. Gen. J. Hauke-Bosaka. Bez większych problemów zwyciężył „Słowak" prowadzony do zwycięstwa przez Damiana Rogowskiego i Jakuba Banaczkowskiego. Chłopaki z „Informatyka" po tym spotkaniu mieli jedynie 20 minut przerwy i już trzeba była szykować się do gry o trzecie miejsce...

I to był mecz, w którym od samego początku pachniało dogrywką. Wynik była cały czas na styku, choć przez większą część spotkania prowadził „Żeromski". W końcówce jednak sprawy w swoje ręce wziął Adrian Majer i ostatecznie to „Informatyk" był lepszy, wygrywając 40:37.

Finał zapowiadał się pasjonująco i taki rzeczywiście był. Był dużo walki i twardej obrony, nikt nie odpuszczał. Pierwsza kwarta bardzo wyrównana (21:20), choć na początku studenci zaskoczyli nieco podopiecznych Mikołaja Woźniaka obroną strefową 2-1-2.  Druga kwarta to zdecydowanie słabsza gra w ataku z obu stron, dopiero w trzeciej odsłonie Politechnika odskoczyła. Sprawy w swoje ręce wziął Alan Jaworski i kilkoma trójkami wyprowadził akademików na wyraźnie prowadzenie. Pod koszem dobrze grali Karol Jakubczyk i Szymon Żaba-Żabiński, który oprócz pracy w I LO jest także studentem PŚk i w finale wzmocnił swoją drużynę. Pod koniec spotkania graczom „Słowaka" za sprawą trójek Banaczkowskiego i Bartosza Poturalskiego udało się trochę zmniejszyć prowadzenie studentów. Nie zmieniło to jednak faktu, że gospodarze w finale zagrali bardzo dobrze i dość pewnie pokonali swoich młodszych kolegów.

Po końcowym gwizdku był czas na nagrody drużynowe, jak i indywidualne. MVP turnieju wybrany został Alan Jaworski z Politechniki, natomiast najlepszym strzelcem został Adrian Majer („Informatyk"), który w dwóch meczach zdobył 45 punktów. Obaj oprócz pamiątkowych statuetek otrzymali zaproszenia do restauracji KFC i McDonald's. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę KU AZS Politechniki Świętokrzyskiej oraz gadżety Politechniki. Zwycięski zespół otrzymał dodatkowo zaproszenia do kina Helios, ufundowane przez Galerię Echo.