Gdynia minimalne lepsza, ale nasi koszykarze walczą dalej!

25-04-2015|09:28:55|Autor: Michał Filarski|fot. Paula Lesiak

Nie udał się pierwszy mecz turnieju finałowego o awans do II ligi koszykarzom AZS-u Politechniki Świętokrzyskiej Galerii Echo. Przy pełnych trybunach ulegli zespołowi ITAGO Gdynia 59:61... W sobotę o 19:00 mecz, który trzeba wygrać. Przeciwnikiem kielczan będzie MKK Gniezno.

Mecz lepiej rozpoczęli goście (prowadzenie 5:0), jednak potem do głosu zaczęli dochodzić podopieczni Stanisława Dudzika. Skuteczne akcje Pawła Bacik i Artura Busza wyprowadziły akademików na prowadzenie którego nie oddali do końca pierwszej kwarty (15:12). Drugą część mecz znów lepiej rozpoczęli goście znad morza, którzy po serii trójek prowadzili już siedmioma punktami. Straty zmniejszył rezerwowy Piotr Borowicki, który kilka razy pod rząd "wbijał się" wymuszając przewinienia gdynian, celnie egzekwując rzuty wolne. A po kontrze Busza i celnym rzucie z półdystansu Alana Jaworskiego akademicy objęli nawet prowadzenie. Ostatecznie do przerwy na tablicy wyników widniał remis po 30.

Trzecia kwarta na początku wyrównana, potem inicjatywę przejęli gdynianie, z kolei kielczanie nie mogli trafić do kosza. Impas bez zdobyczy punktowej celną trójką przełamał Artur Busz, jednak przed ostatnią częścią gry kielczanie przegrywali pięcioma punktami (39:44). Ostatnia kwarta to zryw Politechniki. Kielczanie przycisnęli w obronie, niesieni głośnym dopingiem licznie zgromadzonej publiczności (ponad 400 widzów) zaczęli mozolnie odrabiać straty. Ciężar gry wziął na siebie kapitan zespołu Szymon Rzońca i był skuteczny, kończąc akcje głównie spod kosza. Ważny rzut trafił bardzo dobrze prowadzący grę kielczan Alan Jaworski (w całym meczu 11 punktów, 6 zbiórek, 6 asyst, 3 przechwyty). A po celnych rzutach wolnych Rzońcy, kielczanie powrócili na prowadzenie (57:56). Do końca meczu pozostawała niewiele ponad minuta i wydawało się, że kielczanie tego prowadzenia już nie oddadzą. Wtedy jednak najpierw w ataku zgubili piłkę, a potem celną trójkę trafili gdynianie. W ostatnich 15 sekundach meczu kielczanie zdobyli cztery punkty i szybko faulowali gracza Itago. Łukasz Kociołek nie mylił się jednak z linii rzutów osobistych i akademikom zabrakło czasu na wyrównanie...

- Przyczyną tej porażki były nasze błędy w obronie. Do tego doszły przestrzelone rzuty osobiste, ja sam nie trafiłem chyba czterech. Jakbyśmy je sobie dodali to byłoby nasze zwycięstwo. Ale nie załamujemy rąk, przed nami dwa mecze, które chcemy wygrać - podsumował spotkanie kapitan AZS-u Szymon Rzońca.

Ten wynik oznacza, że kielczanie muszą teraz wygrać dwa kolejne mecze - w sobotę o 19:00 z MKK Gniezno (które w pierwszym spotkaniu wygrało z Rosą 76:65), a w niedzielę o 14:00 z drużyną ROSA Radom. Zachęcamy do odwiedzenia Hali Politechniki Świętokrzyskiej i wspierania kieleckich koszykarzy w drodze o 2 ligę.

AZS Politechnika Świętokrzyska Galeria Echo Kielce - Itago Gdynia 59:61 (15:12, 15:18, 9:14, 20:17)

AZS PŚk: Rzońca 16 (5zb,2as), Busz 14(2x3,7zb,4as,2p), Jaworski 11(1x3,6zb,6as,3p), Bacik 8(4zb), Łuczyński (7zb,3bl) oraz Borowicki 8, Klamka 2(4zb),