Strona główna | Mapa strony | Kontakt

Rzońca show i... Politechnika lepsza od Skawy!

26-11-2013|14:31:32|Autor: Michał Filarski| fot. Maciej Wadowski

Koszykarze AZS-u Politechniki Świętokrzyskiej Galerii Echo wygrywają po raz trzeci. Tym razem okazali się lepsi od zawodników Skawy Wadowice wygrywając 90:79. Przewaga na koniec meczu o tym nie świadczy, ale kibice zgromadzenie w hali PŚk oglądali emocjonującewidowisko. Aż 34 punkty dla akademików rzucił skrzydłowy Szymon Rzońca.

szymon rzońca

Podopieczni Stanisława Dudzika wyszli na parkiet bardzo skoncentrowani - od samego początku realizowali założenia taktyczne swojego trenera i to dawało efekty. Dzięki twardej obronie goście nie potrafili zdobyć punktów, a akademicy wyprowadzali kolejne skuteczne kontry, które kończyli wspomniany Rzońca oraz Piotr Borowicki. Po dziewięciu minutach było 17:3 i dopiero w samej końcówce kwarty wadowiczanie dorzucili cztery oczka z rzutów wolnych, które stanowiły większość ich zdobyczy punktowej. Z gry goście trafili tylko raz - spod samego kosza trafił Kamil Malec. A trzeba pamiętać, że w tym meczu nie mogli wystąpić Ci najbardziej doświadczeni - chorzy Szymon Sikora i Krzysztof Dziura oraz zawieszony na dwa spotkania kapitan Jakub Strzałka.

Po takim początku mało kto spodziewał się, że goście się jeszcze podniosą... Druga kwarta to nieco skuteczniejsza gra podopiecznych Adam Kunowskiego. Nie wystarczyło to jednak do odrobienia strat. W kieleckim zespole był to czas dla rezerwowych, którzy utrzymali ponad dziesięciopunktowe prowadzenie. W ważnym momencie trójkę trafił 18-letni Patryk Pękalski, dla którego były to pierwsze punkty w lidze i zażegnał chwilowy chaos w szeregach gospodarzy.

Alan Jaworski

Podobny obraz gry utrzymywał się przez 4 minuty trzeciej kwarty (48:38). I wtedy coś dziwnego stało się z akademikami, którzy zupełnie przestali sobie radzić z graczami Skawy. A Ci, nie zważając na problemy ze skutecznością z pierwszej kwarty, raz po raz dziurawili kosz Politechniki celnymi trójkami. Niesamowicie skuteczny był w tym okresie Artur Styka (w całym
meczu 28 punktów).I zrobiło się bardzo nerwowo...

Kielczanie wytrzymali jednak tą próbę nerwów ani razu nie tracąc prowadzenia. Gości stać było jedynie na doprowadzenie do remisu (po 57). A chwilę potem stalowe nerwy pokazał kolejny młody zawodnik - rozgrywający bardzo dobre spotkanie Michał Ziemski. Trafił bardzo ważną trójkę na 63:59 dla AZS-u.  I kiedy wydawało się, że będzie to cios decydujący to... wadowiczanie kolejny raz odrodzili się. Trzy punkty zdobył Konrad Mamcarczyk i znów wynik był na styku. Wtedy sprawy w swoje ręce kolejny raz wziął Rzońca - 8 punktów z rzędu rozwiało nadzieję gości na dobry wynik w Kielcach. W samej końcówce kielczanie zagrali mądrze w ataku - radząc sobie z wysokim pressingiem Skawy. Przodował w tym Alan Jaworski, wyraźnie szybszy od przeciwników, mijał ich jak slalomowe tyczki i wyprowadzał kolegów na czyste pozycje.

Michał Ziemski

Ostatecznie kielczanie wygrali 90:79. Mimo strzeleckich popisów Rzońcy na pochwałę zasługuje cały zespół - widać było, że kielczanom bardzo zależy, a każdy zawodnik dał z siebie na boisku wszystko. Koszykarze Politechniki z bilansem 3-2 razem z Unia Tarnów i Politechniką Krakowską zajmują miejsca 2-4. Do własnej hali kielczanie powrócą wyjątkowo w piątek - w Mikołajki - 6 grudnia - o godz. 19:30 podejmą MKS Gorlice. A już w najbliższą niedzielę kielczan czeka kolejny pojedynek na wyjeździe - w Krakowie z Wisłą. Czas na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie!

AZS PŚk-Galeria Echo Kielce - MKS Skawa Wadowice 90:79 (19:7, 22:23, 15:24, 34:25)

AZS PŚk: Rzońca 34, Borowicki 21(2x3), Jaworski 13, Ziemski 13(2x3), Łuczyński 3 oraz Pękalski 3(1x3), Paluch 2, Pawlak 1, Banasik, Kowalski.