Wysoka wygrana koszykarzy Politechniki! W sobotę mecz z Cracovią

10-11-2014|19:53:31| Autor: Michał Filarski|fot. Maciej Wadowski

Trzecie zwycięstwo w czwartym meczu odnieśli w miniony weekend koszykarze AZS-u Politechniki Świętokrzyskiej Galerii Echo Kielce na trzecioligowych parkietach. W Wieliczce zdecydowanie pokonali miejscowy Regis 90:61. Już w sobotę kolejny mecz akademików, o godz. 17:00 we własnej hali podejmą Cracovię.

a

W poprzednim sezonie Regis Wieliczka rządził i dzielił w lidze wygrywając ją w cuglach. Niepowodzenie w barażach o wejście do drugiej ligi spowodowało jednak spore roszady w składzie - odeszli doświadczenie zawodnicy, na placu boju pozostali młodzi, na czele z młodzieżowym reprezentantem kraju Filipem Całką.

Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia kielczan, którzy od początku chcieli narzucić swój styl gry. Bardzo aktywny był debiutujący w pierwszej piątce Hubert Banasik. Student V roku budownictwa otworzył wynik spotkania trafiając trójkę, a kilka minut później zaliczył jeszcze kolejne 4 punkty - Politechnika prowadziła już 15:5. Kilka punktów dołożył jeszcze jak zawsze skuteczny Busz  i wydawało się, że to będzie bardzo przyjemny mecz dla akademików.

Młodzież nie zraziła się jednak sporą stratą i odważnie próbowała rzucać z dystansu. Celnie, w czym brylował wspomniany Całka. Cztery trafione trójki i nagle zrobiło się tylko 31:32 dla kielczan. Trener Stanisław Dudzik zachował jednak spokój i przeczekał trudne chwile swojej drużyny bez czasu na żądanie biorąc być może przykład z legendarnego Phila Jacksona, który w ten sposób sprawdzał dojrzałość swoich zawodników. Kielczanie test zdali  z wyróżnieniem. Najpierw 4 punkty z rzędu rzucił tuż po wejściu na boisku Kamil Paluch, a potem swoje dorzucił w końcu skuteczny Szymon Rzońca.  Drugą część II kwarty kielczanie wygrali 17:2 i do szatni schodzili z kilkunastopunktowym prowadzeniem (49:36).

Po przerwie kielczanie wyszli na parkiet bardzo zmobilizowani i od początku naciskali niedoświadczonych koszykarzy z Wieliczki już od połowy boiska. Udane podwojenia dawały szanse na kolejne kontry, które powiększały przewagę. O dobrej obronie kielczan niech świadczy to, że w drugiej połowie stracili oni tylko 24 punkty... Ostatecznie kielczanie pokonali po bardzo dobrym meczu Regis 91:60. Każdy z grających zawodników dołożył swoją cegiełkę do tego tryumfu, widać było duże zaangażowanie i radość z gry w koszykówkę. A o to w tym wszystkim chodzi...
Dla kielczan było to trzecie zwycięstwo w sezonie, dzięki któremu umocnili się na drugiej pozycji, tuż za niepokonaną jak na razie Politechniką Krakowską (bezpośredni mecz w grudniu w Kielcach). Do gry koszykarzy AZS-u wrócą już niebawem - w najbliższą sobotę o godz. 17:00 podejmą we własnej hali Cracovię, która w trzech meczach zanotowała dwa zwycięstwa i jedną porażkę.

Michał Filarski, fot. Maciej Wadowski

Regis Wieliczka - AZS PŚk-Galeria Echo Kielce 60:91 (18:27,18:22,14:20,10:22)

AZS: Rzońca 22, Busz 21(1x3), Łuczyński 17, Banasik 9(1x3), Jaworski 4 oraz Paluch 8, Pawlak 6, Pobocha 4.